BAZÉNOVÁ CHEMIE

Přípravky dodává výhradně německá společnost CHEMOFORM AG. Jsme specialisté v oboru. Přinášíme nejvyšší kvalitu a čistotu přípravků a sortiment v takové šíři, aby pokryl veškeré požadavky na kvalitní údržbu vody.

CERTIFIKOVANÁ PRODEJNA

Jsme odborná firma zabývající se prodejem bazénové a wellness chemie . Zákazníkům můžeme nabídnout komplexní servis – vybrat vhodné výrobky pro jeho bazén či wellness, pomoci vyřešit případné problémy, které se v domácím či veřejném provozu mohou vyskytnout.

pH regulace

Dodáváme pH do bazénu pro snížení a zvýšení pH ve vodě. pH do bazénu je základní bazénová chemie, bez které nebude bazén nikdy opravdu čistý. Při správném pH v bazénu budou dokonale fungovat i dezinfekční prostředky, vločkovač, či odstraňovače řas. Při nesprávném pH se bude voda v bazénu kalit a budou v ní růst řasy. Ideální pH v bazénu je v rozmezí       6,8 – 7,4. V tomto rozmezí mají ostatní dezinfekční přípravky nejvyšší účinnost.

Dezinfekce vody chlórová

Chlorová bazénová chemie je dodávána ve formě tablet, granulátů, nebo jako tekutá bazénová chemie. Chlorová bazénová chemie je vhodná pro všechny typy bazénů. Multifunkční tablety, chlorové tablety, chlorový granulát i tekutý chlor jsou baleny ve spotřebitelském balení v různých váhových kategoriích.

Dezinfekce vody bezchlórová

Bezchlorová bazénová chemie je dnes hojně používána zejména v rodinných bazénech. Bezchlorová bazénová chemie je vhodná pro všechny velikosti a typy bazénů. Dodáváme bezchlorovou chemii na bázi polymerů a aktivního kyslíku. Bazénová voda upravená těmito přípravky není cítit po chloru a je průzračně čistá. Bezchlorovou bazénovou chemii lze úspěšně aplikovat i do vířivek, nebo menších nafukovacích bazénů.

Algicidy proti řasám

Algicidy jsou přípravky určené k likvidaci zelených řas v bazénu. Základem aplikace algicidu do bazénu je srovnané pH, v opačném případě se snižuje účinek a zelená řasa může v bazénu zůstat. Nadávkováním bazénového algicidu řasy odumřou a zhnědnou. Následným použitím vločkovače se řasy shluknou a klesnou ke dnu, kde se vysají vysavačem. Algicid je vhodné dávkovat preventivně v průběhu koupací sezóny, aby bylo zabráněno růstu čas již od počátku.

Vločkovače

Speciální tekutý přípravek určený pro vyvločkování kalů a nečistot z bazénu.Působí v širokém spektru pH, je pH neutrální. Tekutá forma vločkovače je vhodná pro soukromé i veřejné bazény. Vločkování je velmi důležitým krokem při údržbě bazénové vody. Dezinfekční látky sice zabijí veškeré organické znečištění, ale nejsou schopné zajistit jejich usazení na filtraci. V bazénu pak může zůstat jemný zákal i přesto, že již neobsahuje živé bakterie. Díky vločkovači  dostane voda žádoucí jiskru a křišťálový lesk.

Bazénové čističe

Chlorová bazénová chemie je dodávána ve formě tablet, granulátů, nebo jako tekutá bazénová chemie. Chlorová bazénová chemie je vhodná pro všechny typy bazénů. Multifunkční tablety, chlorové tablety, chlorový granulát i tekutý chlor jsou baleny ve spotřebitelském balení v různých váhových kategoriích.

Testování vody

Bazénové testery jsou nezbytnou součástí při správné úpravě vody v bazénu. Pomocí testerů se měří různé parametry vody (pH, alkalita, množství kovů) a množství chemie obsažené v bazénové vodě (chlor, guanicid). Na základě zjištěných hodnot se pak voda upravuje. Bazénové testry lze zakoupit buď ruční ve variantě tablet, kapek, testovacích proužků, a nebo digitální, kde zařízení z testovaného vzorku přímo zobrazí hodnotu měřeného parametru bazénů.

Péče o wellness

Algicidy jsou přípravky určené k likvidaci zelených řas v bazénu. Základem aplikace algicidu do bazénu je srovnané pH, v opačném případě se snižuje účinek a zelená řasa může v bazénu zůstat. Nadávkováním bazénového algicidu řasy odumřou a zhnědnou. Následným použitím vločkovače se řasy shluknou a klesnou ke dnu, kde se vysají vysavačem. Algicid je vhodné dávkovat preventivně v průběhu koupací sezóny, aby bylo zabráněno růstu čas již od počátku.

Rady a tipy

Nedaří se srovnat hodnotu pH, co to způsobuje, existuje řešení?

Zde bývá na vině alkalinita vody. Celková alkalinita je termín, kterým se označuje podíl hydrogenuhličitanových iontů (uhličitanová tvrdost) ve vodě. Tyto látky jsou přímo zodpovědné za udržování stabilního pH vody.

Jsou-li ve vodě obsaženy v množství 80 – 120 mg/l, voda je schopná správně reagovat na přidané přípravky pH plus a pH mínus a do jisté míry sama hodnotu pH vyrovnávat. Alkalinitu jednoduše změříte Testovacími proužky pH/chlór/alkalinita z naší nabídky.

Příliš nízká alkalinita se projevuje prudkými výkyvy pH a nepřiměřenými reakcemi vody na dávkování přípravků ke stabilizaci pH (například při přidání malého množství přípravku pH mínus hodnota pH výrazně poklesne, za krátkou dobu je ale na původní hodnotě). Zde problém jednoduše vyřešíme přidáním přípravku Alkalita.

Naopak se stává, že se pH drží neustále vysoko, spotřeba přípravku pH mínus je obrovská, ale pH nelze snížit. Tento stav ukazuje na příliš vysokou alkalinitu vody. Tady je řešení složitější. Vodu je třeba upravit vysokým nárazovým přidáním pH mínus tekutý do klidné bazénové vody (při vypnuté filtraci). Zde je velmi těžké určit dávkování, doporučujeme vyzkoušet ve větší nádobě s odebraným vzorkem bazénové vody.

JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O VODU V PRŮBĚHU SEZÓNY?

Aby byla voda v bazénu hygienicky čistá a spotřebovávala co nejméně chemie, je třeba dávat dobrý pozor na výběr chemických prostředků, řídit se pokyny na etiketách a raději si nechat poradit od odborníků, než dávkovat chemii metodou pokus/omyl. Před vstupem do bazénu se osprchujte vodou a mýdlem. Pot a močovina jsou nejčastějším zdrojem organických nečistot v bazénu. Zvyšuje se spotřeba chemie a v příliš malých bazénech s příliš velkou zátěží je pak těžké udržet vodu křišťálově jasnou.

JAK VYBRAT KVALITNÍ CHEMII DO BAZÉNU?

Kvalitu určuje koncentrace účinné látky, čistota účinné látky, doplňujících surovin či ředící kapaliny a způsob výroby.

 

Účinná látka: je žádoucí vysoká koncentrace. Čím vyšší koncentrace, tím vyšší účinnost a nižší spotřeba přípravků. Všechny přípravky firmy CHEMOFORM jsou vysoce koncentrované a tudíž účinné.

Kvalitu přípravku tvoří i přidané látky. Tekuté přípravky: je třeba dbát na čistotu výroby i ředící kapaliny a eliminovat riziko kontaminace přípravku znečištěním z okolí. Tekuté přípravky firmy CHEMOFORM AG se vyrábí asepticky, plně automaticky a s využitím nejmodernějších technologií. Výrobky jsou tedy koncentrované i kvalitní.

Tablety a granuláty: zdetvoří kvalitu také pojiva. Pojiva často nebývají uváděna v bezpečnostních listech pro jejich relativně malé množství, i když se často jedná o látky zdraví škodlivé. Tato pojiva se neodfiltrují, jejich hodnota v bazénové vodě se běžně neměří. Firma CHEMOFORM AG vyrábí tablety se sníženým obsahem pojiv.

JAK ZAMEZIT CHLÓROVÉMU ZÁPACHU? PROČ NÁS PÁLÍ U BAZÉNU OČI?

Příčinou je vázaný chlór. Velmi zjednodušeně a chemicky ne úplně přesně se vznik vázaného chlóru  dá vysvětlit takto: chlór přidávaný do bazénu se snaží „rozbít“ všechny nečistoty, které voda obsahuje. Je-li v bazénu příliš velké množství nečistot, (pot, močovina) chlór je nestíhá „rozbíjet“ a nečistoty na sebe naváže. Tím vznikají vysoce dráždivé, zdraví škodlivé chloraminy, tedy zapáchající vázaný chlór.

Vázaný chlór odstraní CHLORACE DO BODU ZLOMU. Je nutné přidat až desetinásobné množství nového chlóru proti chlóru vázanému. Tím se nerovnováha mezi nečistotami a množstvím chlóru zvrhne ve prospěch dezinfekce, nově přidaný chlór „rozbije“ molekuly vázaného chlóru a po několika dnech, po vyprchání chlóru vlivem slunce a tepla, bude voda znovu v pořádku. Pro chloraci do bodu zlomu použijeme opět v měkké vodě CH Granulát 70%*, ve tvrdé vodě Chlórový granulát rychlorozpustný*.

Ještě lepší variantou pro odstranění chlóru z bazénu je použití přípravku Kyslíkový granulát* nebo přípravku Oxi Chlór šok granulát*. Přidává se pouze v pětinásobku množství vázaného chlóru a reaguje velmi rychle. Nevýhodou použití aktivního kyslíku je opět nepřesnost následného měření hladiny chlóru.

Přípravky označené hvězdičkou jsou biocidní. Používejte biocidy bezpečně, před použitím si vždy přečtěte etiketu a informace o výrobku.

JE LEPŠÍ CHLÓROVÁ NEBO KYSLÍKOVÁ ÚDRŽBA VODY?

Chlórová chemie je jednoznačně nejúčinnější formou úpravy bazénové vody. Oproti kyslíkové chemii je levnější, jednodušší. Chlórová chemie ale při vyšších teplotách vody rychle vyprchává, zvyšuje se její spotřeba a zvyšuje se množství vázaného chlóru. Chlorová chemie je také dráždivější než chemie kyslíková.

Kyslíková chemie pro použití v soukromém bazénu je z hlediska dezinfekční účinnosti dostačující. Nedráždí pokožku, v bazénu ošetřeném kyslíkovou chemií se mohou koupat i kojenci a batolata. Péče o vodu je zde náročnější a cena je vyšší. I při pravidelném používání kyslíkové chemie doporučujeme při odstávce provozu vložit do skimmeru čas od času chlórovou tabletu.

Správným dávkováním a správným výběrem přípravků můžete výrazně ovlivnit kvalitu vody i výslednou spotřebu bazénové chemie. Stejně tak nesprávné dávkování nebo špatná volba i kvalitních přípravků může vést k přetrvávajícím problémům v bazénové vodě.

JAK PROVÉST SPRÁVNĚ ŠOKOVÉ OŠETŘENÍ VODY? PROČ JE DŮLEŽITÉ?

Aby voda v bazénu vydržela přes celou sezónu křišťálově čistá, je třeba ji upravit již při jarním uvedením do provozu. Níže uvedený postup doporučujeme provést i v případě celkové výměny vody, protože voda ze studní i z veřejných zdrojů obsahuje látky, které v bazénové vodě nejsou žádoucí.

Krok 1 – příprava

Důkladně vyčistíme stěny bazénu. Nejčastější znečištění způsobuje vodní kámen, který uvolníme přípravkem Základní čistič nebo profesionálním přípravkem Compactal. Přípravek naneseme na plochu, necháme cca 10 minut působit a teprve poté čistíme. Čistící přípravky vždy potřebují čas, aby chemickou reakcí uvolnily nános znečištění.

Celou plochu, hlavně rohy a spáry ošetříme preventivním přípravkem zabraňujícím množení řas Algicid Standard*nebo Algicid Speciál*.

Po vyčištění bazénu zapojíme filtrační zařízení, případně vyměníme filtrační písek či filtrační vložku a dopustíme bazén vodou.

 

Krok 2 – úprava pH

Srovnáme pH do optimálního rozmezí 7,0 – 7,4 přípravky pH mínus tekutýpH mínus granulát nebo naopak přípravkem pH plus granulát. Doporučujeme přeměřit alkalinitu vody.

 

Krok 3 – šokové ošetření vody

Chlórová varianta šokového ošetření: Pro měkkou vodu doporučujeme přípravek CH-Granulát 70%*. Ten obsahuje vysoké procento aktivního chlóru a velmi rychle vyprchává. Ve tvrdé vodě lépe účinkuje přípravek Chlórový granulát rychlorozpustný*, případně Chlórové tablety rychlorozpustné*. Tyto přípravky dobře fungují v jakékoli tvrdosti vody. Z bazénu ale vyprchávají pomaleji a je třeba déle počkat na ustálení optimální hladiny chlóru.

Speciální přípravek OXI Chlor Šok granulát* je extrémně účinný při ošetření problematické vody. Po použití nezůstává v bazénu vázaný chlór. Jeho nevýhodou je, že „mate“ testování vody, měření hodnoty chlóru je po použití Oxi chlór Šok granulátu* nepřesné.

Bezchlórová varianta šokového ošetření: komponent 1 použijeme Kyslíkový granulát* nebo Kyslíkové tablety 20 g – mini*. Komponent 2 je Aktivátor*, který spouští dezinfekční účinnost kyslíkové složky. Přípravky je nutné vždy používat společně dle návodu.

Přípravky označené hvězdičkou jsou biocidní. Používejte biocidy bezpečně, před použitím si vždy přečtěte etiketu a informace o výrobku.

 

Krok 4 – odstranění zákalu

Voda po přidání dezinfekčních prostředků zreaguje, začne „pracovat“. Může se zbarvit dle látek obsažených ve vodě. Bílý, mléčný zákal značí organické znečištění, tvrdou vodu nebo kombinaci obojího. Hnědý, průhledný vzhled vody bývá způsoben obsahem železa, zelený, průhledný zákal obsahem mědi. Zbarvení vody po šokové úpravě Vám pomůže identifikovat stav vody a naznačit, jakou chemii máte dále používat.

Po šokovém ošetření vody v odstupu několika hodin přidáme vločkovač. V případě silného zbarvení vody je nutné do úplného vyčištění hlídat čistotu filtračního zařízení a průběžně jej propírat.

 

Máte-li tvrdou vodu, přidejte do bazénu přípravek Calzestab Eisenex. Ten neutralizuje vodní kámen, a nedovolí jeho usazování. Přidávaná chemie pak na obsah vodního kamene v bazénu nereaguje a nezvyšuje se tak její spotřeba.

Do vody, která obsahuje kovy, přidáme přípravek Metal Magic, který umí kovy z vody odstranit. Účinnost můžeme zvýšit následným dodatečným přidáním tekutého vločkovače.

JAK SPRÁVNĚ ZAZIMOVAT BAZÉN?

Po skončení sezóny je nutné bazén připravit na zimní období, kdy není využíván. Zapuštěný bazén není možno vypustit, protože tlak okolní zeminy by poškodil konstrukci bazénu.

Vodu vyčistíme od případných nečistot, srovnáme hodnotu pH a necháme několik dní vyprchat zbylý chlór či aktivní kyslík. Snížíme hladinu vody pod úroveň trysek. Trysky zazátkujeme a zbývající vodu v rozvodech vysajeme. Filtrační čerpadlo je dobré uschovat v teplé a suché místnosti. Filtrační nádobu je možné suchou a vyčištěnou nechat na místě. Vodu zakonzervujeme přípravkem Zazimovací roztok* v dávkování uvedeném v návodu. Tento přípravek zabraňuje usazování vodního kamene na stěnách bazénu a má silné preventivní účinky proti tvorbě řas. Aplikace Zazimovacího roztoku výrazně usnadní jarní uvedení bazénu do provozu.

Upozornění: Zazimovací roztok* není nemrznoucí směs! V každém případě je nutné chránit hladinu bazénu před roztažností ledu vložením zimního dilatačního plováku. Bazén pečlivě přikryjte zimní plachtou.

 

Přípravky označené hvězdičkou jsou biocidní. Používejte biocidy bezpečně, před použitím si vždy přečtěte etiketu a informace o výrobku.

Share This